včelí jed,

 

Včelí jed a žihadlo používají včely ke své obraně. Je to produkt jedotvorné žlázy dělnic. Včelí jed může obsahovat i zplodiny vzniklé při zpracovávání nektaru. Když včely snášejí nektar z ekologickyzatížené oblasti, je jejich med stejně „čistý“ jako každý jiný, ale škodliviny se koncentrují v jedu. Jed vytváří jak včeli dělnice, tak i matka, která ale žihadlo používá pouze při souboji s jinou matkou.
Jed nemá stálé chemické složení. Působí na nervovou soustavu, snižuje krevní tlak, rozkládá červené krvinky, způsobuje šok a horečkovitý stav. V místě, kde do těla proniklo včelí žihadlo, za pocitu ostré bolesti vzniká otok a u citlivých osob vyrážka a bezvědomí. Bolest lze snížit chlazením, přiložením rozkrojené cibule. Žihadlo je třeba vždy odstranit odškrábnutím, nikdy ne vytahováním např. pinzetou. Pokud se při odstraňování žihadla zmáčkne jedový váček, vstříkne se všechen jed žihadlem do těla. Při útoku na jakéhokoliv savce se včele po vpichu žihadlo i s jedovým váčkem vytrhne. To je díky háčkům na žihadle. Pokud se žihadlo neodstraní, je schopno samo několik hodim pumpovat do rány jed z jedového váčku.
Pokud ovšem včela použije žihadlo proti jinému hmyzu dokáže bez problému žihadlo vytáhnout a opětovně použít.
 
Jed se vyuužívá k léčbě alergií. Alternativní medicína často aplikuje včelí jed ve formě přímého bodnutí na předem určené místo.
 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode