druhy medu

 
Med se dle dělí na dva základní druhy.
 
MED KVĚTOVÝ (NEKTAROVÝ)
Velmi lehce stravitelný díky obsahu jednoduchých cukrů - glukózy a fruktózy. Díky vysokému obsahu glukózy rychle krystalizuje. Obsahuje pylová zrna rostlin, které obohacují med o významné přírodní látky. Barva medu je lehce až zlatavě žlutá.
 
MED MEDOVICOVÝ (LESNÍ)
Má vyzrálejší aroma a ostřejší chuť. Získává se hlavně z hmyzem přefiltrované mízy rostlin, má vysoký obsah minerálních látek (hlavně draslíku, hořčíku, fosforu) a baktericidně působících látek. Oproti květovému medu obsahuje více fruktózy a dextrinů. Barva medu je zpravidla tmavší, což způsobují rostlinná barviva, obsažená v míze rostlin.
 
 
Samozřejmě existují i medy smíšené, kde převládá buď nektarová nebo medovicová složka, tak i medy jednodruhové, např. slunečnicový, akátový, pohankový, atd.
 
Dle způsobu zpracování medu se medy dělí na:
 
PASTOVÝ MED
Je přírodní, zpravidla květový med, upravený do pastové konzistence řízenou krystalizací. Med je zpracováván pouze mechanicky, bez jakýchkoliv přísad. Proto je to plnohodnotný přírodní včelí med, který si uchovává všechny cenné látky a v průběhu času se již nemění, dále nekrystalizuje. Snadno se roztírá, ale neteče - proto je vhodný zvláště pro děti. Med je světle bělavé až nažloutlé barvy.
 
MED PLÁSTEČKOVÝ
Jedná se o med v plástvi, jak jej znají včely. Neprošel odvíčkováním ani vytáčením v medometu. Takto byl med konzumován, když ještě nebyl znám způsob vytáčení medu v medometu. 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode