pyl

Pyl včely sbírají  z květů rostlin do "košíčků" na posledním páru nohou a vytváří tzv. rousky.  Takto nasbíraný pyl ukládají do plástů v úlu, kde ho pěchují hlavičkami. Včelí pyl obsahuje bílkoviny, esenciální aminokyseliny, jednoduché i složené cukry, tuky, hormony, enzymy a minerální látky. Z nejdůležitějších se uvádí vitamíny skupiny B, vitamín E a D, karoteny.

Důležité je odlišit rostlinný pyl (rozptýlený ve vzduchu) od včelího pylu, který již včely upravily, zejména pro podstatné snížení výskytu alergické reakce, která je po příjmu včelího pylu výjimečná. Nejvíce ceněný je včelí pyl odebraný přímo z plástů včelstva, který již včely chemicky upravily.

Blahodárné účinky na lidský organismus jsou všestranné. Včelí pyl posiluje obranyschopnost organismu, zlepšuje fyzickou výkonnost, pomáhá s hubnutím, zpomaluje stárnutí, má antibakteriální účinky, zmírňuje projevy alergií a senné rýmy, napomáhá v prevenci kýchání a rýmy. Pravidelné užívání malých dávek pylu může potlačit nebo zmírnit alergie. Je to způsobeno tím, že imunitní systém těla pravidelným kontaktem malých dávek pylu si vytvoří protilátky. 

Taktéž je vysoká výživná hodnota včelího pylu. 100 gramů včelího pylu se vyrovná půl kilogramu hovězího masa anebo 7 vejcím.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode